ساعات پاسخگویی

همه روزه از ساعت 09.30 الی 22

با ما تماس بگیرید

0912 484 6329

ایمیل ما

editacdmy@gmail.com

انواع مقاله علمی

انواع مقالات علمی

3785 Views

انواع مقاله علمی

انجمن سلطنتی لندن را می توان اولین نهاد علمی داست که شروع به چاپ مقالات علمی کرد. این سازمان کارش را با چتپ “تعاملات فلسفی” که نوعی مجله علمی بود در سال 1665 آغاز کرد و اخبار، گزارشات و نامه های مقالات علمی را بدون هیچ فرمت خاصی چاپ می کرد. از آن جایی که روش های علمی برای ارزیابی یک نظریه یا آزمایش هنوز رشد نکرده بود، اکثر مقالات چاپ شده متکی به نوشته های نقش اول با جزئیات زیاد و مهارت های زبانی و لفاظی بود که روی یک نظریه خاص تاکید می کردند. هیچ راهی برای سنجش درستی خیلی از مقالات چاپ شده توسط نویسندگانی که در مکان های دور از این مجله زندگی می کردند نبود و اصلا فرآیند peer review هم وجود نداشت.

فرمت مقدمه، روش ها، نتایج و بحث (IMRAD) پس از جنگ جهانی دوم توسط خیلی از ادیتورها پیشنهاد شد.

رایج ترین انواع مقالات علمی عبارتند از:

 • نامه به سردبیر/مکاتبات خلاصه
 • گزارشات موردی
 • سری های موردی
 • مقالات اصیل
 • مقالات مروری
 • مرورهای narrative (تفاسیر، نظر متخصصین)
 • مرورهای کیفی
 • مرورهای کمی (متا آنالیز)

———————————

نامه به سردبیر/مکاتبات خلاصه

این موارد ساده ترین اشکال چاپ علمی است. چاپ آن ها راحتتر است و اغلب نوع متنی هستند که نویسندگان در فاز اولیه حرفه خود انتخاب می کنند تا رزومه خود را قوی کنند. اکثر ژورنال ها این قسمت را در چند صفحه آخر ژورنال قرار می دهند. نامه ها می تواند راجع به مقالات چاپ شده در شمارگان قبلی یا هر موضوع دیگری باشد که برای خوانندگان جذاب است. اگر راجع به یک مقاله چاپ شده است، معمولا ادیتور آن را در کنار پاسخی از نویسندگان مقاله چاپ می کند. آن ها ساختار معمول مقالات علمی را ندارند که از فرمت IMRAD تبعیت می کنند.

فرمت رایج این نامه ها و مکاتبات به صورت زیر است:

جناب اسمیت عزیز

ما مشتاقانه مقاله چاپ شده توسط …. در ژورنال معتبر شما را خواندیم. فارغ از نکات مفیدی که داشت، ما چند نظر راجع به این مقاله داریم…

گاها نامه ها درباره هیچ مقاله خاصی نیست بلکه موضوع یا روش علمی جالبی را توصیف می کنند. البته بعضی ژورنال ها مثلا بخش مجزایی برای contribution در حوزه روش جراحی/نوآوری های جراحی دارند. در این قسمت، بعضی ژورنال ها نسخه های خلاصه شده ای از یک مقاله اصیل یا مکاتبات کوتاه دیگری را که شاید شامل گزارشات موردی نادر باشد می پذیرند. دستورالعمل های ژورنال در این قسمت معمولا محدودیت هایی برای شمار کلمات، جداول و شکل های ارسال شده همراه با متن اولیه دارند. بعضی نویسندگان ترجیح می دهند یک مقاله اصیل خلاصه شده را به عنوان نامه به سردبیر در یک ژورنال با ایمپکت بالا ارسال کنند تا این که بخواهند یک مقاله کامل را در یک ژورنال یا ایمپکت فکتور به نسبت پایین چاپ کنند.

اگرچه این نوشته ها خیلی جدی حساب نمی شوند، اما می توانند راه خوبی برای انتقال پیام های کوتاه علمی و مهم باشند.

گزارشات موردی:

گزارشات موردی یکی از ابتدایی ترین انواع مقالات پزشکی است. همانند نامه ها و مکاتبات کوتاه، عموما به عنوان نقطه شروع برای پزشکان در فازهای اولیه حرفه شان استفاده می شود. گزارشات موردی می تواند راجع به یک بیماری جدید یا نادر، بروز نادر یک وضعیت در بیمار، عواقب خاص و عجیب یک دارو یا درمان و یا روشی جدید برای درمان یک بیماری باشد.

در چاپ گزارشات موردی، حتما باید جستجوی عمیقی در ادبیات انجام بدهید تا گزارشات مشابه را ببینید و مشخص کنید چرا موردی که شما گزارش می کنید منحصربفرد است. نادر بودن موضوع حتما باید در قسمت مقدمه و بر اساس شواهد مستند قبلی مورد تاکید قرار بگیرد. اعتبار یک گزارش موردی را می توانید با استفاده از عکس هایی که نوآوری مورد شما را ساپورت می کند بیشتر کنید. بخش بحث هم باید منحصربفرد بودن مورد چاپ شده و جزئیات موارد مشابه ادبیات را نشان دهد.

فرمت یک گزارش موردی به صورت زیر است: چکیده، مقدمه، گزارش موردی، بحث و منابع. چکیده باید مورد بیماری، یافته های اصلی و پیام گزارش موردی را خلاصه کند. گزارش موردی شامل شرحی از جزئیات بالینی مثل شرح حال، معاینه، بررسی ها و پیامد درمان است. بخش بحث باید خلاصه باشد و خیلی  شفاف مورد گزارش شده را با گزارش های قبلی از نظر منحصربفرد بودن و نکات جالب (معتبر) آن مقایسه کند. نتیجه گیری هم باید دقیقا نکات مهم و کلیدی را در یکی دو خط مورد تاکید قرار دهد. یعنی در واقع به خواننده پیغام نهایی را خیلی شفاف برساند.

سری های موردی

سری های موردی شامل گروهی از موارد مشابه یا یک زمینه مشابه است. این سری ها می توانند به یک بیماری نادر یا درمان خاص مورد استفاده مربوط شوند. سری های موردی اغلب شامل تعداد محدودی بیمار می شود (اغلب نهایتا 10 بیمار). اگر تعداد بیماران زیاد بود به طوری که آزمون های آماری برای آن قابل استفاده بود، دیگر بهتر است یک مقاله اصیل بنویسید و همان فرمت رایج مقدمه، روش ها، نتایج و بحث را استفاده کنید. متن اولیه سری های موردی شبیه به گزارشات موردی است. یعنی فرمت مقدمه، خلاصه مورد، بحث و منابع. البته اگر تعداد موارد کمتر از 5 تا بود، خلاصه جزئی تک تک موارد باید عنوان شود. در حالاتی که تعداد موارد بیشتر است، خلاصه چند مورد را می توان با هم ترکیب کرد.

مقاله اصیل/مقاله علمی

منظور از مقالات اصیل یا علمی چاپ یک پژوهش علمی انجام شده توسط محققین است. این پژوهش می تواند یک آزمایش آزمایشگاهی، یک مطالعه مورد-شاهد، یک کارآزمایی کنترل شده تصادفی و یا مطالعه همگروهی باشد. این مقالات خیلی ارزشمند هستند و معمولا فرآیند peer review آن ها خیلی سختگیرانه است.

فرمت این مقالات به صورت چکیده، مقدده، روشها، نتایج، بحث و نتیجه گیری (IMRAD) است.

چکیده که کل مقاله را به صورتی فشرده خلاصه می کند و می تواند یا به صورت یک پاراگراف و یا به صورت مجزا (مقدمه، روش ها، نتایج و بحث) باشد. چکیده ها اصولا به صورت رایگان و آنلاین در دسترس عموم هستند.

مقدمه پیشینه موضوع را بیان می کند که شامل اطلاعات تاریخچه موضوع مورد نظر (مثلا مشکل بالینی یا آزمایش علمی) می شود و مقالاتی که در گذشته چاپ شده اند را توصیف می کند.

روش ها جزئیات نحوه انجام آزمایش را توصیف می کنند مثل جزئیات فنی یا در کارآزمایی بالینی جزئیات انتخاب شرکت کننده و روش آماری. اگر هم یک کارآزمایی انسانی یا حیوانی بود، باید مشخص کنید که اجازه اخلاقی آن را گرفته اید.

نتایج هم در متن و هم به صورت شکل و جدول خلاصه می شوند. جزئیات آزمون های آماری در بخش نتایج عنوان می شود.

بخش بحث نتایج را می شکافد و هر گونه یافته غیرمنتظره و جزئیات ادبیات موضوع را در آن باره بیان می کند. معمولا بخش بحث طولانی ترین قسمت مقاله است.

در نهایت، نتیجه گیری معمولا یک پاراگراف کوتاه است که به خواننده کمک می کند خیلی سریع متوجه مهم ترین نکات کلیدی مقاله شما بشود.

چاپ کارآزمایی های بالینی

گزارش دقیق کارآزمایی های بالینی خیلی برای پیشرفت پزشکی مهم است. پیشتر، ایرادات مختلفی به مستندسازی کارآزمایی های بالینی وارد بود. در سال 1996، گروهی از ادیتور ژورنال های مختلف و دانشمندان سندی را به نام CONSORT (CONsolidated Repoirting of Clinical Trials) تهیه کردند تا روند گزارش دهی کارآزمایی های بالینی را بهبود بخشند و شفافیت را بالا ببرند. بیانیه CONSORT در سال های 2001 و 2010 اصلاح شد. می توانید آخرین نسخه آن را در لینک www.consort-statement.org مشاهده کنید. این بیانیه شامل یک چک لیست 25 نکته ای و فلودیاگرام است که نویسندگان می توانند استفاده کنند تا مطمئن شوند مقاله شان همسو با دستورالعمل های چاپ کارآزمایی است. این چک لیست به مقدمه، روش ها، نتاایج و بحث مربوط می شود. فلوچارت گذر بیمار را در طول فرآیند کارآزمایی به تصویر می کشد که شامل ثبت نام، مداخله، تخصیص (گروه شاهد یا مورد)، پیگیری و تفسیر می شود.

نکته مهم دیگر کارآزمایی هایی بالینی ثبت آن ها است. در سال 2004، کمیته بین المللی ادیتور ژورنال ها تصمیم گرفتند که فقط کارآزمایی های بالینی ای را قبول کنند که قبل از کار روی اولین بیمار، ثبت شده بودند.

بیانیه هلسینکی و کارآزمایی های انسانی

بیانیه هلسینکی یک نظام نامه راجع به اصول اخلاقی راجع به آزمایش روی انسان است. این بیانیه توسط اتحادیه جهانی پزشکی تهیه شد و یکی از ستون های اصلی اخلاقیات در آزمایشات انسانی است. اولین بار در سال 1964 در جلسه ای در هلسینکی فنلاند به تصویب رسید و بعد از آن 7 بار مورد اصلاح قرار گرفته (آخرین در سال 2013). اصل اساسی بیانیه هلسینکی می گوید این مسئولیت اخلاقی پزشکان است که از سلامت بیمارانی که در پژوهش های پزشکی شرکت می کنند، اطمینان حاصل کند. این بیانیه برای پزشکان الزام آور و اجباری است البته که تحت قوانین بین المللی اعمال پذیر نیست. وقتی می خواهید مقاله ای چاپ کنید که با کارآزمایی های انسانی سروکار دارد، باید راجع به تصویب اخلاقی آن توسط نهادهای محلی و پایبندی آن به آخرین نسخه بیانیه هلسینکی بنویسید. می توانید آخرین نسخه بیانیه هلسینکی را از سایت انجمن بین المللی پزشکی (www.wma.net) دانلود کنید.

مقالات مروری

مقالات مروری دانش جامعی راجع به یک موضوع ارائه می دهند و لذا منابع مفیدی برای محققین جوان و حتی آن هایی است که روی برنامه ریزی پروژه های تحقیقاتی کار می کنند. این مقالات خیلی دانلود می شوند و برای همین ایمپکت فکتور ژورنال را هم بالا می برند. ژورنال ها اغلب دست به دامن! متخصصین یک رشته برای نوشتن مقالات مروری می شوند البته که خیلی ژورنال ها مقالات مروری ای که درخواستی هم برای آن ارائه نداده اند می پذیرند.

مقالات مروری 3 نوع هستند:

 1. مرورهای روایتی (narrative): شامل سرمقاله، تفاسیر، مرورهای غیرسیستماتیک روایتی و مرورهای انجام شده توسط متخصصین مدعو می شود.
 2. مرورهای سیستماتیک کیفی.
 3. مرورهای سیستماتیک کمی (متا آنالیز).

سرمقاله ها نوعی مقاله روایتی هستند که توسط ادیتور ژورنال یا یک نویسنده مدعو نوشته می شود. موضوعش می تواند راجع به همین شمارگان ژورنال باشد یا اصلا می تواند به هر موضوعی مرتبط باشد. بعضا بر اساس چند مقاله خاص نوشته می شوند.

تفاسیر معمولا توسط یک متخصص نوشته شده و نوعی مرور روایتی هستند. این تفاسیر نظر متخصص را راجع به یک موضوع خاص بیان کرده و به نوعی مشوق تحقیقات آکادمیک است.

مرورهای غیرسیستماتیک روایتی نوعی مرور هستند که درباره مقالات قبلا چاپ شده در یک فرمت فشرده. نویسندگان معمولا متخصص یک حوزه خاص هستند. روش شناسی پژوهش بر اساس رفرنس ها ممکن است نشان داده بشود یا نشود. اطلاعات به دست آمده از مقالات استخراج شده می تواند به صورت های کارت های کتاب شناسی خلاصه شود. جداول و شکل ها هم به خواننده کمک می کنند مقاله را بهتر بفهمد.

مقالات مروری توسط مدعوین باز هم توسط متخصص یک رشته نوشته می شوند. این مقالات خیلی بلند و توصیفی بوده و هیچ فرمت خاصی ندارند. معمولا با مقدمه شروع می شوند و سپس جزئیات پیشینه ماجرا، مرور ادبیات و بهترین شیوه عملکرد بر اساس تجربه متخصصین نوشته می شود. اصولا این نوع مقالات نوعی سوگیری ذاتی نسبت به یک روش درمان یا تکنیک خاص ساختهع شده توسط نویسنده دارند که البته خوانندگان هم اغلب به این سوگیری واقف هستند.

مرورهای کیفی از معیارهای کتابشناختی سختگیرانه ای برای جمع آوری مقالات راجع به یک موضوع خاص استفاده می کنند. این نوع مرورها، نتایج مطالعات را با نوشتن یک خلاصه و نقد آن ها تحلیل می کند. به آن ها کیفی می گویند زیرا به صورت آماری ترکیب نمی شوند. یک سری مطالعه هم ممکن است حذف شود اگر معیارهای تحلیل را برآورده نکنند.

یک مرور کیفی یا متاآنالیز نوعی مرور سیستماتیک با بالاترین درجه است که در آن مطالعات با تجمیع داده های بیماران و تحلیل آن ها به کمک تست های آماری آنالیز می شوند. این مرورها در ارائه شواهد قوی در ادبیات پزشکی خیلی قدرتمند هستند. البته یکی از معایب آن ها این است که مطالعات ناهمگون بوده و ترکیب آن ها ممکن است سخت باشد.

بیانیه “آیتم های گزارش دهی ترجیحی برای مرورهای سیستماتیک و متاآنالیزها (PRISMA)” به بهبود  گزارش دهی کمک می کند. این کار با تمرکز روی مرورهای سیستماتیک کارآزمایی های کنترل شده بالینی و با تهیه یک چک لیست 27 آیتمی برای گزارش دهی شفاف انجام می شود. Cochrane هم یک نهاد علمی غیرانتفاعی است که مروهای کمی را درباره موضوعات مختلف چاپ می کند. این مقالات در کتابخانه Cochrane چاپ می شود که نوعی پایگاه داده آبونمان محور است.

آکادمی ویرایش ایران

آکادمی ویرایش ایران از سال 1395 فعالیت حرفه ای خود را در زمینه ویرایش تخصصی مقالات علمی (ویرایش نیتیو)، ترجمه فارسی به انگلیسی حرفه ای مقالات برای ارسال به ژورنال های ISI و آموزش مقاله نویسی تخصصی و جامع آغاز کرد.

بدون نظر

پاسخگوی سوالات و نظرات شما هستیم

•   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •  

نظرات شما