ساعات پاسخگویی

همه روزه از ساعت 09.30 الی 22

با ما تماس بگیرید

0912 484 6329

ایمیل ما

editacdmy@gmail.com

نوشتن روشهای مقاله

نحوه نوشتن بخش روشهای مقاله یا همان materials and methods

3447 Views

در این بخش از آموزش مقاله نویسی به نوشتن بخش روش های مقاله می پردازیم. البته این قسمت از مقاله اسم های مختلفی دارد: روش ها، روش ها و مواد، بخش آزمایشگاهی، شرح روش و اعتبارسنجی آن. در کل مطالب این بخش، برای راحتی ما صرفا کلمه روش ها را به کار می بریم.

در اکثر ژورنال ها، بخش روش ها پس از مرور ادبیات می آید، البته که در موارد معدودی، جایش پس از نتیجه گیری است.

نکته کلیدی نوشتن بخش روش ها این است که شما باید مواد مورد استفاده یا روش به کار گرفته شده را به گونه ای بنویسید که جزئیات کافی را پوشش دهد تا بقیه کسانی که این بخش را می خوانند به راحتی آن را هضم کنند و جالبتر این که اگر دوست داشتند، کار شما را تکرار کنند. شما باید مطمئن باشید که توصیفاتتان کامل و در عین حال موجز و مختصر است. برای خلاصه گویی یک راه مفید اشاره به کارهای دیگر در ادبیات است که حتی کار خود شما را هم شامل می شود که در آن ها از همان روش یا روش های مشابه استفاده شده.

مهارت مهم دیگر در نوشتن روش ها شفاف نویسی است به طوری که در یک جمله بیش از 2 مرحله توصیف نشود و روندی منطقی را طی کند. به این ترتیب، خواننده (داور) شما خیلی راحت توصیف شما را دنبال می کند.

اکثر محققین به درستی معتقدند که بخش روش ها آسان ترین قسمت در مقاله نویسی است چرا که معمولا شما روش های خود را خیلی شفاف می شناسید و بر آن ها مسلط هستید. پس، ایده بدی نیست که اساسا مقاله نویسی را با بخش روش ها شروع کنید.

———————————————————————————–

ساختار بخش روش های مقاله چیست؟

بخش روش ها باید به بیشتر سوالات زیر پاسخ بدهد، که البته بستگی به رشته شما دارد.

 • من چه چیزی/ چه کسی (بیشتر علوم انسانی) را مطالعه کرده ام؟ فرضیات مورد آزمون من چیست؟
 • من کجا این کار را انجام داده ایم و ویژگی های این مکان چیست؟
 • چطور آزمایش/نمونه گیری خودم را طراحی کردم و چه فرضیاتی را مطرح نمودم؟
 • چه متغیرهایی را می سنجیدم و چرا؟
 • چطور به مواد/شرکت کنندگان پرداختم؟ چه نکاتی را باید رعایت می کردم؟
 • از چه پروتوکلی برای جمع آوری داده استفاده کردم؟
 • چطور داده ها را تحلیل کردم؟ روش های آماری؟ معادلات ریاضی؟ نرم افزار؟
 • از چه درجه احتمالی برای معناداری تفاوت ها استفاده کردم؟
 • چه منابعی از ادبیات را می توانم بیان کنم تا مجبور نشوم نکاتی را خیلی جزئی مطرح کنم؟
 • با چه مشکلاتی مواجه شدم؟
 • روش شناسی من در مقایسه با روش های پیشین چه ویژگی هایی دارد و آیا اصلا پیشرفتی را نشان می دهد؟

شما باید اطلاعات کمّی کافی ارائه بدهید (مثال: غلظت، دما، وزن، اندازه، طول، زمان، مدت، و غیره) تا بقیه محققین بتوانند نتایج شما را تکرار کنند.

همه چیز را با یک روال منطقی توصیف کنید تا خواننده به راحتی رویه شما را درک کند. معمولا می تواند به صورت زمان شناختی (chronological) باشد یعنی به همان ترتیب زمانی ای که شما آزمایش را انجام داده اید. استفاده از sub-heading هم می تواند برای خواننده مفید باشد تا اجزای مختلف رویه شما را بهتر درک کند. بعدا هم در بخش نتایج می توانید با کلمه بندی متفاوت دوباره از آن ها استفاده کنید.

آزمایشات، رویه های نمونه گیری، معیارهای انتخاب و غیره ممکن است بیش از یک مرحله داشته باشند. پس خوب است که توصیف هر مرحله روال منطقی ثابتی را دنبال کند.

دقت کنید که باید تمام مراحل را پوشش بدهید. چون به روش خود خیلی مسلط هستید ممکن است اطلاعات کلیدی را جا بندازید چون فکر می کنید که بدیهی است (پس ارزش گفتن ندارد) یا اساسا فراموش می کنید.

———————————————————————————–

سبک نوشتن روش های مقاله: معلوم یا مجهول؟ چه زمان هایی را باید استفاده کنیم؟

زمان مجهول گزینه خوبی برای این قسمت از مقاله هست چرا که تمرکز بیشتر روی کار انجام شده و نه انجام دهنده آن است. پس، در این قسمت به زبانی ساده بیخیال کسانی بشود که می گویند باید از مجهول پرهیز کنید. ببینید نکته این است بله از مجهول نباید استفاده کرد وقتی که لزومی ندارد (اما در بخش روش ها هم لازم و هم مناسب است).

اکثر روش های مقاله به زمان ماضی ساده یا حال ساده نوشته می شوند. انتخاب بستگی به رشته شما (خصوصا این که آیا کاربردی یا نظری است)، ژورنال مورد نظر شما، و کارهایی دارد که توصیف می کنید.

ماضی ساده وقتی لازم است که شما کارهایی را که هم قبل و هم حین آزمایشات انجام دادید توصیف می کنید (در آزمایشگاه، در تحقیقات میدانی، در طول انجام نظرسنجی، مصاحبه و غیره). پس، ماضی ساده معمولا اصلی ترین زمان مورد استفاده در بخش روش های مقاله هست.

مثال:

An explorative research approach was adopted using a seven-page survey on opinions and religious background. The findings were collected using an internet questionnaire survey. Six hundred religious institutions were selected from AMADEUS database, which were then classified into three groups based on …

اما حال ساده برای وقتی لازم است که شما یک روش استاندارد و نه روشی که خودتان اختراع کرده اید را توصیف می کنید.

مثلا، اگر مقاله شما راجع به راه های بازیافت است، وقتی روش هایی را که قبلا در ادبیات آمده را توصیف می کنید، از زمان حال استفاده می کنید. اما سپس وقتی فازهای مختلف روش های خود را برای بازیافت شرح می دهید، دیگر باید از ماضی ساده استفاده کنید.

البته که از حال ساده هم می توانید برای توصیف رویه، مدل، نرم افزار، دستگاه و غیره خودتان هم استفاده کنید. در این حالت، فعل باید معلوم باشد و نه مجهول.

Firstly, we define x as an exogenous measure of the natural rate of longevity of people.

As in Chakraborty (2017), we assume that … The rule is thus given by the following formula:

Our machine uses diesel … It has a 1000 hp engine …

The application requires 10 TB of space …

اگر شک دارید، به سراغ مقالات ژورنال مد نظرتان بروید و ببینید در آن ها از چه زمانی در روش های مقاله استفاده شده.

———————————————————————————–

چطور باید بخش روش های مقاله را شروع کنم؟

شروع بخش روش ها بستگی به رشته شما دارد. باز هم نگاهی به مقالات ژورنال مورد علاقه خود بیاندازید و ببینید آن ها چطور بخش روش ها را شروع کرده اند.

راه های معمول:

الف) بیان یک جمله کلی راجع به روشتان: روش توصیف شده در این جا ساده، سریع، حساس و غیره هست.

ب) اشاره به مقاله ای دیگر: مواد مورد استفاده برای جداسازی و کشت قبلا توسط x [20] توصیف شده اند. / مواد طبق روش X و همکاران [55] به دست آمدند.

ج) بیان این که از کجا شما مواد خود را تهیه کردید: گونه های باکتریایی … جدا شدند که توسط Y تامین شدند. / آگاروز برای الکتروفورز ژل از شرکت X (X, Germany) خریداری شدند.

د) توضیح این که چطور شرکت کنندگان خود را انتخاب کردید (یعنی با بستر ماجرا شروع کنید: شرکت کنندگان از یک نمونه تصادفی انتخاب شدند… / شرکت کنندگان از بیماران کلینیک وابسته به دانشگاه x انتخاب شدند…

ه) نشان دهید کجا (منظور مکان جغرافیایی) تحقیق شما انجام شد: بررسی تجربی ما در برلین، پایتخت آلمان، انجام شد… / این مطالعه در چهار بولوار در آتن (یونان) انجام شد و … .

و) ارجاع خواننده به یک شکل که نشان دهنده ستاپ آزمایشگاهی است: برای نشان دادن مزایای سیستم، شکل 1 … را نشان می دهد.

ز) شروع مستقیما با قدم اول فرآیند: کرتکس های مغزی frontal از … تشریح شدند… / مواد کامپوزیتی … از طریق مجموعه کولوئیدی … آماده شدند.

———————————————————————————–

روش های من از یک رویه استاندارد استفاده می کند. آیا باید همه چیز را با جزئیات توضیح دهم؟

خیر. می توانید به خواننده یادآوری کنید که روش “استاندارد” هست و در مقاله ی دیگری توصیف شده یا در دستورالعمل استفاده از محصول یک شرکت توضیح داده شده (حواستان باشد که حتما رفرنس مشخصی به آن مقاله یا دستورالعمل بدهید).

اگر از جمله ای شبیه به “بر اساس روش هایی که قبلا بیان شده” استفاده می کنید، پس باید قشنگ مشخص کنید روش خودتان هست یا فردی دیگر. اگر روش خودتان است، برای این که گنگ نشود بنویسید:

بر اساس روش های توصیف شده در مقاله قبلی ما [56].

اگرچه احتمالا از یک روش استاندارد استفاده کرده اید، اما شاید قسمت هایی از آن را هم تغییر داده اید. نحوه بیان آن به این صورت است:

روش های ما از رویه بیان شده در [Smith, 2018] تبعیت می کند البته با دو تغییر کوچک:

رویه ما طبق روش [Smith, 2018] هست البته با دو استثنای زیر:

در نهایت، اگر روش شناسی شما کاملا جدید است و این نوآوری اساس مقاله شما را تشکیل می دهد، بهتر است مقاله ای جداگانه بنویسید که کاملا به این روش شناسی جدید اختصاص داده شده است.

———————————————————————————–

روش هایی که الان دارم در این مقاله می نویسم (تقریبا) عین روش هایی است که در مقاله قبلی ام نوشته بودم. آیا می توانم کلمه به کلمه آن را تکرار کنم؟

اگر بخواهید عینا کلمه به کلمه دوباره روش را بنویسید، خب به احتمال زیاد plagiarism تلقی می شود.

از آن طرف هم اگر بخواهید به مقاله اصلی ای که روش ها در آن بیان شده صرفا یک رفرنس بدهید کافی نیست: زیرا (1) باعث می شود بخش روش ها خیلی کوتاه بشود و (2) خیلی برای خواننده مفید نیست. راه حل بهتر:

جزئیات کامل روش ها را می توانید در مقاله قبلی ما مشاهده کنید [45]. به طور خلاصه، …

جمله بالا نشان می دهد که شما باید:

 • رفرنس را بیان کنید تا خواننده بتواند نسخه کامل روش شما را بخواند.
 • خیلی واضح بیان کنید که رفرنس به مقاله نوشته شده توسط گروه شما داده می شود (our previous paper).
 • با نسخه خلاصه شده ای از روشتان جمله را شروع کنید که اولش In brief می آید. این جمله نشان می دهد که مطالب بیان شده نسخه کامل روش های شما نیستند.

هم چنین به شما امکان می دهد تا درباره تغییراتی که نسبت به روش های اصلی خود اعمال کردید، صحبت کنید.

مسلما تحقیق فعلی شما باید از مقاله ای که روش های اصلیتان در آن نوشته شده متفاوت باشد.

———————————————————————————–

آیا باید همه چیز به به ترتیب زمانی در روش ها توضیح دهم؟

ببینید قرار است همه چیز را در آزمایشات، رویه ها و غیره به گونه توضیح دهید که خواننده به سرعت و شفافیت آن را متوجه شود. در برخی موارد، این که کاری زودتر یا دیرتر از کار دیگر بوده برای خواننده مهم نیست. پس الزامی به بیان آن ها به صورت ترتیب زمانی وجود ندارد.

اما در یک جمله یا پاراگراف، خواننده باید احساس کند که متن به صورت سلسله زمانی مشخص پیش می رود.

S1. * The sample, which was filtered and acidified at pH 2, was mixed with X.
S2. * The sample was filtered and acidified at pH 2 and then mixed with X.
S3. The sample was filtered and acidified at pH 2, and then mixed with X.
S4. The sample was filtered and acidified at pH 2. It was then mixed with X, which enabled the resulting solution to stabilize at …

در S1 نکته این است که نمونه با X ترکیب شد، اما به نظر می رسد که عقبگرد حرکت می کنیم (حرکت به سمت filtering و acidification) قبل از آن که دوباره به سمت جلو و ترکیب کردن پیش برویم. S2 این مشکل را با حذف جمله which و ارائه مراحل به صورت پیوسته حل می کند. اما S2 از and دوبار استفاده کرده که باعث می شود خواننده گیج شود (کدام دو المان به هم مربوط هستند: filtered+acidified یا acidified + mixed). این مشکل را S3 با اضافه کردن یک ویرگول بعد از pH 2 حل کرده. به هر حال، واضح ترین نسخه S4 هست که خیلی ساده به یک جمله جدید مطلب را پیش برده.

S1 مثالی است از یک جمله بسیار کوتاه که می توانست شفاف تر نوشته شود. اصولا این جملات خیلی باید طولانی تر باشد (مثل S4) تا کاملا واضح بیان شوند.

———————————————————————————–

چند کار/مرحله را می توانم در یک جمله بنویسم؟

مشکل رایج در بخش روش های مقاله این است که توصیف ماجرا شبیه به یک manual یا کاتالوگ هست به طوری که تک تک جزئیات یا کارها در یک جمله بیان می شوند. از این نظر که شما یک رویه و نه یک تحلیل پیچیده را بیان می کنید، کاملا اکی هست که دو کار را در یک جمله بیان کنید.

RV نسخه اصلاح شده OV نسخه اصلی
Following a first postal invitation to participate sent to 26 practices in South Yorkshire, five responded positively. Multidisciplinary focus groups in four diverse practices were purposively identified using a maximum variation approach, based on socio-economic population characteristics and ethnic diversity (by reference to census
data).
A first postal invitation to participate in the survey was sent to 26 practices in South Yorkshire. A total of five practices indicated their willingness to participate. Multidisciplinary focus groups in four diverse practices were purposively identified. The identification entailed using a maximum variation approach. This approach was based on socio-economic population characteristics and ethnic diversity. These characteristics were taken with reference to census data.

نسخه OV از نظر انگلیسی اکی هست و می توانید از آن استفاده کنید به این شرط که از این سبک مرتبا در بخش روش ها استفاده نکنید. چرا که اگر این کار را بکنید خیلی برای خواننده خسته کننده می شود (خصوصا این که هر جمله به شکلی مشابه آغاز می شود: یعنی با یک اسم).

تکنیک نسخه RV صرفا ترکیب کردن دو مرحله در یک جمله است به طوری که خواننده زحمت خاصی برای فهم جمله نمی کشد.

البته اعتدال را باید رعایت کرد و نباید مطالب زیادی در یک جمله نوشت. در نسخه OV زیر، خواننده در فهم جملات با مشکل روبرو می شود در مقایسه با نسخه RV اگرچه هر دو هم دقیقا همان اطلاعات را ارائه می دهند.

نسخه اصلاح شده (RV) نسخه اصلی (OV)
The four practices had a list size ranging between 4750 and 8200. They comprised:
• an inner city practice with an ethnically diverse population, where the team frequently required translators for primary care consultations
• two urban practices with average levels of socioeconomic deprivation
• a mixed urban/rural practice
The four practices, which had been previously identified as having list sizes between 4750 and 8200, comprised
firstly an inner city practice (hereafter Type 1) with an ethnically diverse population for which the team frequently required translators for primary care consultations, secondly, two urban practices with average levels of socioeconomic deprivation (Type 2), and thirdly, a mixed urban/rural practice (Type 3).

در سه خط اول OV، دو اطلاعات داده شده به طوری که اطلاعات اضافی بین دو ویرگول آمده (قسمت های italic زیر):

The four practices, which had previously been identified as having list sizes between 4750 and 8200, comprised firstly an…

از این ساختار خیلی نباید استفاده کنید چرا که فاعل (practices) را خیلی از فعل (comprised) جدا می کند. نزدیک بودن فاعل و فعل به هم خیلی خوانش پذیری بهتری دارد (مطابق RV). مشکل بعدی OV این است که باقی جملات به صورت سه آیتم بیان شده که اگر در سه جمله مختلف نوشته می شدند خیلی راحتتر هضم می شدند.

———————————————————————————–

آیا می توانم از bullet point استفاده کنم؟

RV دوم در مطلب قبل، از bullet برای بیان سه نوع practice استفاده کرده. این کار خواندن را راحتتر کرده و هم چنین باعث تنوع در نوشتار شده است. به هر حال، حتما به راهنمای سبک ژورنال مورد نظر خود رجوع کنید تا ببینید آیا bullet point مجاز هست یا خیر.

اگر هم سوال دارید bullet point یا عدد، باید بگوییم که اگر هر bullet point مرحله ای را توصیف می کند که بخشی از یک فرآیند سلسله زمانی است، آنگاه باید از عدد استفاده کنید.

 

آکادمی ویرایش ایران

آکادمی ویرایش ایران از سال 1395 فعالیت حرفه ای خود را در زمینه ویرایش تخصصی مقالات علمی (ویرایش نیتیو)، ترجمه فارسی به انگلیسی حرفه ای مقالات برای ارسال به ژورنال های ISI و آموزش مقاله نویسی تخصصی و جامع آغاز کرد.

بدون نظر

پاسخگوی سوالات و نظرات شما هستیم

•   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •  

نظرات شما