ساعات پاسخگویی

همه روزه از ساعت 09.30 الی 22

با ما تماس بگیرید

0912 484 6329

ایمیل ما

editacdmy@gmail.com

روش نوشتن مقدمه مقاله

روش نوشتن مقدمه مقاله

19806 Views

در این بخش از آموزش مقاله نویسی، قصد داریم ریز و بم مقدمه مقاله را با هم بررسی کنیم.

قسمت مقدمه مقاله پیشینه دانش حوزه شما را توصیف می کند. خواننده یا داور به این اطلاعات نیاز دارد تا متوجه شود چطور شما contribution جدیدی در این حوزه داشته اید. یعنی با تشریح زمینه و پیشینه ماجرا و بعد ارائه کار خود، خواننده می فهمد که مثلا شما اشکال روش های پیشین را رفع کرده اید یا روش جدیدی را ارائه داده اید که به فکر کسی نرسیده. مهارت اصلی در نوشتن مقدمه مقاله گفتن مطالب تکراری است که بارها و بارها گفته شده اما با جمله بندی متفاوت که باید جالب هم به نظر برسد.

برای نوشتن مقدمه، اول از همه باید به دانش کاملی نسبت به هر آن چیزی که تا بحال راجع به موضوع مورد نظر نوشته شده برسید و سپس تصمیم بگیرید که کدام مطالب از همه برای خواننده یا داور مهم تر است.

سپس، باید به خواننده ابزارهای لازم برای درک مفهوم و انگیزه تست ها و آزمایشات خود را بدهید.

در نهایت، به خواننده بگویید که چطور موضوع خود را بسط می دهید و به پیش می برید. در واقع به آن ها مسیر فهم مطالب خودتان را نشان دهید.


چطور باید مقدمه مقاله را بنویسیم؟

مثال زیر ساختار یک مقدمه مقاله معمولی را توصیف می کند و نوشتن مقدمه مقاله در قالب این مثال بیان می شود. این مثال از 10 قسمت تشکیل شده که هر کدام نقش مشخصی دارند. توجه کنید که مقدمه مقاله شما ممکن است تمام این 10 قسمت را نداشته باشد یا حتی ترتیب آن ها متفاوت باشد.

هدف این است که اطلاعات زمینه ای کافی و نه زیاد در مقدمه بنویسید تا خواننده بفهمد چرا شما سوالی را در مقاله خود مطرح کرده اید، در چه زمینه و بستری این موضوع را بیان می کنید، و چرا فرضیات، پیش بینی ها و یا نتایج مورد انتظار شما منطقی است. در واقع مقدمه شبیه به یک preview برای کل مقاله هست. پس تقریبا هر مقدمه ای، فارغ از رشته آن، قسمت هایی که با (*) مشخص شده را حتما دارد.

نسبت فضای داده شده به هر قسمت (خصوصا آن بخشی که به مرور ادبیات مربوط می شود) مسلما از رشته به رشته و مقاله به مقاله متفاوت است. ما هم در حین ویرایش مقاله، مقدمه های مختلفی را می بینیم و ادیت می کنیم.

شما می توانید با یکی از چهار قسمت اول نشان داده شده در پایین شروع کنید.

تکست مقدمه کارکرد
An XYZ battery is a battery that… The electrodes
in an XYZ telephone battery are made of a composite
of gold and silver, coated with a layer of platinum.
The gold and silver provide structural support,
while the platinum provides resilience.
1. تعریف موضوع به علاوه پیشینه
The performance of the battery can be strongly
affected by the number of times the battery
is recharged and the duration of each individual
recharge.The battery is subject to three possible
failure modes ….
2. آخرین یافته های established شده در
حوزه و مسئله ای که قرار است حل شود.
A research program has recently been started
by the authors in collaboration with a major
battery manufacturer, with the goal of developing
new design models for XYZ batteries. Analytical
techniques are needed that can predict …
3. اهداف نویسندگان
Computational techniques have been extensively
applied to the study of the lifetime of XYZ
batteries, in particular with regard to the number
of times a battery is charged. However, little
research to date has focused on the length of each
individual recharge.
4. ورود به ادبیات موضوع

تحلیل مقدمه:

حالا چهار قسمت بالا را با هم تحلیل می کنیم. اعداد نوشته شده در پرانتز حدودا نشان می دهند چند جمله برای هر قسمت کافی است.

قسمت 1: تعریف موضوع به علاوه پیشینه (1-3)

اولین جمله بالا ممکن است در مقاله شما ضروری نباشند. در این جا، تعریف باتری XYZ به خواننده نشان می دهد که این همان موضوع پیشینه (یعنی بستر کلی ماجرا) در مقاله است. در این جاست که شما باید notation ها، تعاریف فنی، و توضیح کلمات کلیدی را ارائه دهید.

جمله دوم به خواننده اطلاعاتی را می دهد که او لازم است از پیش بداند و توضیح می دهد چرا موضوعش مهم و جالب است. در واقع، به خواننده کمک می کند بفهمد چرا شما روی این موضوع کار کرده اید و چطور قرار است دانش را گسترش دهید. هم چنین، بستر را برای اطلاعاتی که قرار است در قسمت 3 بیاید آماده می کند (که احتملا برای خواننده ناآشناتر هستند). یادتان باشد خواننده و داور خیلی زود باید متوجه موضوع خاص مقاله شما بشوند و اصلا علاقه ای ندارند که مرتب بهشان گوشزد کنید که چقدر این حوزه پژوهشی مهم است.

قسمت 2 – آخرین یافته های established شده در حوزه و مسئله ای که قرار است حل شود (2-4)*

در مثال بالا، باتری های XYZ معرف بستر کلی ماجراست. حالا نویسندگان از این بستر کلی به سمت حوزه خاص پژوهش خود پیش می روند: یعنی باتری های XYZ در تلفن ها و باز هم تخصصی تر مشکلات ذاتی این باتری ها. این همان شکافی است که نویسندگان قرار است پر کنند و خواننده هم مشتاق است بفهمد. این قسمت باید با زبانی ساده و شفاف بیان کند که مشکل دقیقا چیست، چرا شما آن را انتخاب کردید، و چرا ادعای شما مهم است.

قسمت 3 – اهداف نویسندگان (1-2) *

در این قسمت، نویسندگان اهداف اصلی خود را بیان می کنند یعنی این که قرار است چطور این شکاف را پر کنند. /// . این قسمت هم چنین می تواند جملاتی باشد برای حرکت به سمت ادبیات موضوع.

قسمت 4 – شروع ادبیات موضوع

این قسمت مقدمه موضوع را شروع می کند: اطلاعات زمینه ای که نویسنده می خواهد بیان کند تا انگیزه تحقیق خاص خود را مشخص کند که این کار را با اشاره به دانش ناقص موضوع انجام می دهد.

این بخش ممکن است در قسمتی جدا با عنوان جدا (مرور ادبیات)، یا پس از نتایج در مقالات پزشکی بالینی، و یا در بخش بحث بیان شود.

حالا بقیه قسمت های مقدمه نویسی را بررسی می کنیم.

تکست مقدمه کارکرد
More recent research has occurred in the field
of laptop and jPud batteries. Evans [15] studied
the lifetime in 5G jPud batteries. Smith [16]
and Jones [18] found that … However their
findings failed to account for …
5. بررسی ادبیات موضوع
To the best of our knowledge there are no results
in the literature regarding how the length of each
recharge impacts on the silver and gold
in the electrodes.
6. contribution نویسندگان
The aim of the present work is to construct
a model to perform a comprehensive investigation
of the effect of recharging on the electrodes,
and to find a new proportion in the amount of
metals used. The assumptions of Smith [16]
and Jones [18] are used as a starting point …
7. هدف اصلی مقاله
The results of the model are encouraging
and show that …
8. نتایج اصلی/نتیجه گیری ها
This new model will be able to … 9. پیامدهای آن در آینده
Section 2 introduces the concept of … 10. ساختار مقاله

تحلیل قسمت های بالا یعنی 5-10

قسمت 5- بررسی ادبیات موضوع

در این قسمت شما باید پیشینه ادبیات موضوع را بررسی کنیم. باز هم مثل قسمت قبل، نظر خواننده را باید به مشکلاتی که تاکنون بررسی/رفع نشده اند جلب کنید. برای مثال، شاید نویسندگان قبلا قسمت هایی از یک مسئله را بررسی نکرده اند یا متوجه مشکلاتی در نتایج خود نشده اند.

شما صرفا باید مطالبی را بیان کنید که برای شرح هدف مقاله ضروری است. بعد قسمت اعظم ادبیات موضوع برای اهداف مقایسه ای در قسمت بحث استفاده خواهد شد.

طول بخش ادبیات موضوع (قسمت های 4 و 5 در جداول بالا) می تواند از یک پاراگراف تا چند صفحه متغیر باشد. مطالب مرور ادبیات موضوع را می توانید برای اطلاعات بیشتر بخوانید.

قسمت 6- contribution نویسندگان

در این جا شما باید صریح و شفاف مشخص کنید که چگونه قرار است دانش فعلی را گسترش دهید (یعنی دانشی که در قسمت های 2، 4 و 5 جداول بالا عنوان شد).

قسمت 7- هدف کار حاضر (1-2)*

بیان هدف مورد نظر حتما در مقدمه مقاله ضروری است. این هدف باید در پاراگرافی جدا نوشته شود و طوری بیان شود که داور (و خوانندگان) اهداف پژوهش و نتایج مورد انتظار آن را 100 درصد به وضوح درک کند. شما باید روش مورد استفاده و احتمالا دلیل استفاده از آن را بیان کنید.

قسمت 8- نتایج اصلی مقاله

درست است که نتایج اصلی در بخش های دیگری از مقاله عنوان می شوند (معمولا در چکیده، نتایج، بحث و نتیجه گیری)، اما خیلی از نویسندگان نتایج را در این قسمت هم بیان می کنند تا نشان دهنده چطور موقعیت گذشته به علاوه contribution آن ها به این نتایج خاص منجر شده است.

قسمت 9- پیامدهای آینده پژوهش

برخی نویسندگان علاقه دارند پیامدهای کار خود را در قسمت بحث یا نتیجه گیری بنویسند. اما اگر این پیامدها را در همین قسمت مقدمه بنویسید خواننده فورا متوجه اهمیت کار شما می شود که نتیجه اش انگیزه بیشتر برای خواندن باقی مقاله است.

قسمت 10- نوشتن ساختار مقاله (3-4 جمله خیلی کوتاه)

در مواردی که خصوصا ساختار مقاله شما برای ژورنال هدف کاملا استاندارد است و خوانندگان هم ترتیب بخش های مقاله را می دانند، این قسمت ضروری نیست. اما به هر حال اگر دوست دارید می توانید روش نوشتن outline و ساختار مقاله را بخوانید.

البته این که چه زمان هایی را باید در افعال مقدمه مقاله استفاده کنیم، در مطلبی جداگانه به طور مفصل بحث شده: زمان افعال مقدمه مقاله

روش نوشتن مقدمه مقاله

ساختار مقدمه مقاله چگونه باید باشد؟ آیا می توانم از subheading استفاده کنم؟

مقدمه معمولا به سوالات زیر پاسخ می دهد. شما با استفاده از پاسخ به این سوالات می توانید ساختار مقدمه مقاله خود را بچینید:

 • مشکل چیست؟
 • آیا راه حل فعلی خاصی وجود دارد (منظور در ادبیات موضوع)؟
 • کدام راه حل از همه بهتر است؟
 • محدودیت اصلی آن چیست؟ (یعنی چه شکافی را من قرار است پر کنم؟)
 • من قرار است به چه چیزی دست پیدا کنم؟
 • در نهایت، آیا به چیزی که قرار بود برسم، رسیدم؟

اگر مقدمه مقاله تان خیلی مفصل و در حد چند صفحه است، استفاده از subheading می تواند آن را برای خواننده به شدت “قابل هضم تر” بکند.

 طول مقدمه مقاله چقدر باید باشد؟

پاسخ قطعی ای به این سوال نمی توان داد.

بهترین کار این است که به سراغ پر citation ترین مقالات حوزه خود بروید و به حجم مقدمه در قیاس با قسمت های دیگر مقاله توجه کنید. شما هم همان نسبت را رعایت کنید.

جالب این جاست که غالب مقالاتی که مقدمه خیلی طولانی به نسبت بقیه قسمت های مقاله دارند سطح نوآوری پایین تری دارند. اکثرا نویسندگان مقدمه را خیلی طولانی می کنند تا بتوانند عدم داشتن نوآوری در مقاله خود را مخفی کنند که البته اکثر داوران به خوبی این حقه را می شناسند!

به زبان ساده تر، زندگی روزمره را تصور کنید. در یک سخنرانی 10 دقیقه ای آیا حاضرید به 8 دقیقه مقدمه گوش کنید؟! مسلما مقاله و سخنرانی تفاوت های زیادی دارند اما این نقطه مشترک در آن ها وجود دارد که هم بیننده و هم خواننده یک چیز را می خواهند: اصل مطلب.

——————————————————————————————-

طول پاراگراف ها در مقدمه مقاله چقدر باید باشد؟

هدف شما این است که خواننده خیلی زود متوجه اطلاعات زمینه ای که مبنای پژوهش شما هستند بشود.

پس، مقدمه مقاله نه باید یک پاراگراف خیلی بلند باشد و نه مجموعه ای از انواع پاراگراف های خیلی بلند. این مشکل معمولا در مقدمه و بحث مقاله خیلی شایع هست و راه حلش شکستن پاراگراف هاست.

معمولا طول پاراگراف ها بین 75 و 175 کلمه هست. سعی کنید در بیش از یکی دو مورد از 150 کلمه تجاوز نکنید، اما مکشلی نیست که یک پاراگرافتان کمتر از 75 کلمه باشد اگر می خواهید آن پاراگراف خیلی به چشم بیاید و نظر خواننده را جلب کند.

این که می گوییم پاراگراف خیلی بلند نباشد برای این است که به کمک پاراگراف های کوتاه می توانید روند منطقی (argumentation) گفته های خود را به خوبی مشخص کنید – یعنی چطور ایده های مختلف به هم وصل می شوند و یکی در پی دیگری می آید. اما این روند در پاراگراف های خیلی بلند به هم ریخته و خیلی گنگ می شود.

پس کی باید در مقدمه مقاله پاراگراف جدید شروع کنیم؟

 • تغییر موضوع، یا نگاه به جنبه دیگری از همان موضوع
 • شروع یک مرحله، فاز یا دوره ی جدید نسبت به موارد قبلی
 • بیان نام نویسنده ای دیگر که او دیدگاه متفاوتی نسبت به نگاه شما دارد.
 • صحبت درباره پیامدهای نکاتی که گفته اید
 • صحبت درباره هدف مقاله
 • بیان ساختار مقاله

در نهایت هم اگر مقدمه مقاله خود را پرینت کنید به راحتی متوجه آزاردهنده بودن پاراگراف های بلند می شوید. پس از پاراگراف های کوتاه و منسجم استفاده کنید.

زمان افعال در مقدمه مقاله به چه صورت است؟

توضیح این مطلب خیلی مفصل است. اگر واقعا می خواهید عمیق و اصولی یاد بگیرید، پیشنهاد می کنیم مطلب زمان افعال در مقدمه مقاله را بخوانید.

ریزه کاری های نوشتن مقدمه مقاله

در آخر، اگر شک دارید که چطور چکیده و مقدمه را خیلی مشخص و متفاوت از هم بنویسید، مطلب  تفاوت چکیده و مقدمه مقاله بسیار به شما کمک خواهد کرد.

آکادمی ویرایش ایران

آکادمی ویرایش ایران از سال 1395 فعالیت حرفه ای خود را در زمینه ویرایش تخصصی مقالات علمی (ویرایش نیتیو)، ترجمه فارسی به انگلیسی حرفه ای مقالات برای ارسال به ژورنال های ISI و آموزش مقاله نویسی تخصصی و جامع آغاز کرد.

5 نظر

پاسخگوی سوالات و نظرات شما هستیم

•   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •   •  

نظرات شما

 • منیژه says:

  چه مطلب خوبی

  کاکتوس

 • Masoud says:

  Great

 • الهام پیرهادی says:

  سلام .خیلی متاسفم که سایت شما رو خیلی دیر پیدا کردم.من دوره مقاله نویسی رو در موسسه دیگه ای ثبت نام کرده ام و هفته اینده ۵ جلسه ان تمام می شود.اما واقعا بصورت اصولی مطلبی یاد نگرفتن.امروز که اتفاقی سایت شما رو دیدم متوجه شدم که دوره مقاله نویسی که بابتش هزینه کردم چقدر سطحی و بقول معروف ابکی بوده.از شما بخاطر مطالب اموزشی تون سپاسگزارم

  • آکادمی ویرایش ایران says:

   سلام بر شما. خیلی خوشحالیم که تونستیم مطلب مفیدی برای شما ارائه بدیم و خیلی نظر لطفتون هست.
   درست می فرمایید. خود بنده تهیه کننده مطالب هم دو دوره مقاله نویسی شرکت کردم و چیز خاصی دستگیرم نشد. تصمیم گرفتیم از منابع معتبر و مختلف که اصولی مقاله نویسی را آموزش داده اند مطلب تهیه کنیم و در خدمت اساتنید و دانشجویان عزیز قرار دهیم.